Šećer zavadio Upravni sud i antimonopolsku komisiju

Bez autora
Aug 08 2012

Upravni sud Srbije poništio je odluku o zabrani spajanja domaće kompanije za proizvodnju šećera „Sunoko” u vlasništvu MK grupe Miodraga Kostića i grčke kompanije „Helenik šugar”, i vratio Komisiji za zaštitu konkurencije predmet na ponovno odlučivanje. Ovakvu odluku komisija je protumačila kao želju suda da kontroliše njene odluke i kao pokušaj da se dezavuiše njen rad. Komisija za zaštitu konkurencije Srbije ocenila je juče da je Upravi sud napravio propust prilikom poništavanja odluke te komisije o zabrani spajanje šećerana „Sunoko” i firme „Helenik šugar”. U saopštenju Komisije za zaštitu konkurencije navodi se da je Odeljenje Upravnog suda u Novom Sadu, 8. juna, poništilo tu odluku bez javne rasprave iako je propisima određeno da „u upravnom sporu sud rešava na osnovu činjenica na održanoj usmenoj javnoj raspravi”...

Šećer zavadio Upravni sud i antimonopolsku komisijuUpravni sud Srbije poništio je odluku o zabrani spajanja domaće kompanije za proizvodnju šećera „Sunoko” u vlasništvu MK grupe Miodraga Kostića i grčke kompanije „Helenik šugar”, i vratio Komisiji za zaštitu konkurencije predmet na ponovno odlučivanje.

Ovakvu odluku komisija je protumačila kao želju suda da kontroliše njene odluke i kao pokušaj da se dezavuiše njen rad.

Komisija za zaštitu konkurencije Srbije ocenila je juče da je Upravi sud napravio propust prilikom poništavanja odluke te komisije o zabrani spajanje šećerana „Sunoko” i firme „Helenik šugar”.

U saopštenju Komisije za zaštitu konkurencije navodi se da je Odeljenje Upravnog suda u Novom Sadu, 8. juna, poništilo tu odluku bez javne rasprave iako je propisima određeno da „u upravnom sporu sud rešava na osnovu činjenica na održanoj usmenoj javnoj raspravi”.

Rasprava je, kako se ističe, pravilo bez obzira na to da li su u pitanju bitne povrede postupka ili pogrešno utvrđeno činjenično stanje. „Zato je u najmanju ruku čudno zašto je sud lišio i komisiju i širu javnost ove rasprave u jednoj tako važnoj pravnoj stvari za učesnike na tržištu i krajnje potrošače”, navela je Komisija za zaštitu konkurencije.

Još je, kako se konstatuje, čudnije da je razlog za poništavanje rešenja komisije navodni nedostatak obrazloženja odluke u vezi sa predlogom mera kompanije „Sunoko”, od 4. januara 2012. godine.

Kako tvrdikomisiji, istina je sasvim drugačija. „Komisija je u obrazloženju svog akta detaljno, na četiri strane, obrazložila razloge neprihvatanja mera koje je predložio ’Sunoko’”, navodi se i dodaje da je zaključeno da bi se prihvatanjem tog predloga zadržale velikoprodajne cene koje su u Srbiji znatno više nego u inostranstvu.

Komisija za zaštitu konkurencije Srbije zabranila je u januaru ove godine spajanje pomenutih šećerana.

To, međutim, ne znači da je Miodrag Kostić bio zaustavljen u svojoj nameri da kupi grčke šećerane. Njemu je ostala mogućnost da, ukoliko kao najbolji ponuđač, potpiše ugovor s grčkom kompanijom, ponovo zatraži od komisije dozvolu za koncentraciju. U tom slučaju, ukoliko bi uvažile sve preporuke koje je komisija navela, a koje se tiču eventualne mogućnosti zloupotrebe monopolskog položaja, ne bi bilo smetnji da on dobije svetlo za kupovinu grčkih šećerana.

Komisija za zaštitu konkurencije odbacila je sve predložene strukturne mere „Sunoka”, kojima je bila planirana i prodaja jedne od šest šećerana.

Vlasnik MK grupe Miodrag Kostić izjavio je tada da zbog zabrane Komisije za zaštitu konkurencije neće moći da učestvuje na tenderu za kupovinu kompanije „Helenik šugar” iz Grčke, koja ima dve šećerane u Srbiji.

Kostić je novinarima kazao da je pet meseci čekao dozvolu za preuzimanje grčke kompanije od srpske komisije, jer bi nakon kupovine „Helenik šugara”, njegova kompanija „Sunoko” indirektno stekla 78 odsto udela u proizvodnji šećera na srpskom tržištu.

Po njegovim rečima, Komisija za zaštitu konkurencije bi trebalo da kao referentno tržište MK grupe posmatra ne samo prostor Srbije već i tržište Evropske unije, gde ta kompanija već ima dva odsto udela i gde izvozi najveći deo proizvodnje.

Kostić je kazao da njegova kompanija proizvodi 250.000 tona šećera godišnje, što je 50.000 tona više nego što su domaće potrebe i dodao da oko 40 odsto svog prihoda ostvaruje od izvoza koji je prošle godine iznosio oko 300 miliona evra.

Kostić smatra da tržišni mehanizmi ne dozvoljavaju MK grupi da zloupotrebi monopolski položaj.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik